APT25GLQ120JCU2
Contact Now
APT25GLQ120JCU2
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 45 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis, Stud Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SOT-227-4, miniBLOC
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SOT-227
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 170 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 1.43 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APT25GLQ120
Description : IGBT MOD 1200V 45A 170W SOT227
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 45 A 170 W Chassis, Stud Mount SOT-227