APT47GA60JD40
Contact Now
APT47GA60JD40
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 87 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : POWER MOS 8™
Package / Case : SOT-227-4, miniBLOC
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.5V @ 15V, 47A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : ISOTOP®
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 275 µA
IGBT Type : PT
Power - Max : 283 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 6.32 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APT47GA60
Description : IGBT 600V 87A 283W SOT-227
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module PT Single 600 V 87 A 283 W Chassis Mount ISOTOP®